CZ ENG

 
PLEMENO CORNISH REX A JEHO HISTORIE

FIFe standard

Plemeno má na pohled velmi příjemný, elegantní vzhled. Původ: Patří do skupiny koček s krátkou zvlněnou srstí, vyšlechtěných ve Velké Británii v jihozápadním Cornwallu. Tam se narodilo kočce domácí kotě– Kallibunker. Jeho potomci byli zakladateli chovu CRX v USA Jako samostatné plemeno byly tyto kočky uznány již v roce 1950. Jsou chovatelsky zajímavé.
Prvního cornish rexe k nám dovezla z Finska pí Jana Vichrová v roce 1988. Její chovatelská stanice "Z Javisu" odchovala několik koťat.

Velikost: Cornish rex je kočka střední velikosti a váží 2,5 – 4,5 kg.


PRAOTEC NAŠICH CRX, KALLIBUNKER


Charakter:
Jejich charakteristickým znakem je rozvážnost. Jsou velmi milí, přítulní, společenští, inteligentní, jedineční. Kdo jednou pozná povahu CRX, zůstává navždy tomuto plemeni věrný. Koťata rexů se rodí se zvlněnými chloupky, které se jim asi po týdnu života začínají narovnávat. Tuto kondici si udržují až do doby, kdy jim společně s trvalým chrupem naroste i trvale kudrnatá srst.

Srst:
Extrovertní rex s kudrnatou, v řádcích jako valcha uspořádanou srstí, poskytuje skutečně jedinečný pohled. Jeho srst je krátká, nemá pesíky a je proslulá svou měkkostí, na dotek připomínající stříhaný samet nebo plyš. Na omak je velmi příjemná a heboučká. Zvlnění srsti je mnohem nápadnější na hřbetě a trupu. Kníry a obočí musí být rovněž zkadeřené. Jsou uznány všechny barvy a kresby včetně kombinace s bílou. Je povoleno jakékoliv množství bílé.
Péče o srst:
O srst se nemusí nijak zvlášť pečovat a po bytě nenacházíme žádné kočičí chlupy. Je velmi důležité zdůraznit, že toto plemeno je také vhodné pro alergiky.

SRST BREJDY SRST TOMIKA

 Hlava:
Délka hlavy by měla být zhruba o třetinu větší než její maximální šířka. Hlava se výrazně zužuje k bradě. Lebka je plochá, nos rovný a brada výrazná. Má tvar středního klínu. Profil je rovný od středu čela až ke špičce nosu.
Nos:
Nos je velký, rovný a výrazný.
Uši:
Velké uši jsou klenuté, vysoko posazené na hlavě. Vybíhají do zakulacené špičky a jsou pokryty jemnými chloupky.
Oči:
Oči jsou středně velké ve tvaru mandle – jsou zářivě barvy, která musí odpovídat zbarvení srsti, což při oceňování velice hodnotí.
Tělo:
Tělo, malé až středně velké, svalnaté, útlé s jemnou kostrou a poněkud klenutými zády. Hrudník je dobře vyvinutý.
Nohy:
Cornish rex stojí na velmi štíhlých, vysokých nohách na vysokých polštářcích. Vyvolávají dojem, jakoby kočka chodila na vzduchových polštářcích. Tlapky má velmi půvabné. Zadní nohy jsou delší než přední. Celkově zvíře budí dojem vysokonohé kočky. Cornish rexové připomínají kočičí obdobu chrtů a tento pojem ještě podtrhuje živé chování tohoto plemene. Snadno vyskočí z podlahy přímo na Vaše ramena. Povahou je zábavný akrobat. Je velmi milý a přítulný.
Ocas:
Je dlouhý, tenký, zašpičatělý, elegantně zahnutý, pokrytý hustou, zvlněnou srstí.

** NEDÁVNÁ HISTORIE **

     NĚKOLIK POTOMKŮ KOCOURKA KALLIBUNKERA, MEZI NIMIŽ BYLA I BŘEZÍ KOČKA, BYLO V ROCE 1957 IMPORTOVÁNO DO AMERIKY KALIFORNSKOU MILOVNICÍ KOČEK FRANCES BLANCHER. POZDĚJI SPATŘILO V TOMTO PLEMENI BUDOUCNOST VÍCE AMERICKÝCH CHOVATELŮ A Z ANGLIE BYLO VYVEZENO NĚKOLIK ZÁSTUPCŮ TOHOTO PLEMENE CORNISH REX Z TOHOTO RANNÉHO PROGRAMU.
     ABY SE PŘEDEŠLO PROBLÉMŮM S PŘÍBUZNÝM KŘÍŽENÍM, KŘÍŽILY SE KOČKY CRX VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH S MNOHA RŮZNÝMI KOČKAMI. DO CHOVNÉHO PROGRAMU BYLY ZAŘAZENY JAK NEUŠLECHTILÉ KOČKY, TAK PLMEMENA, JAKO BRITSKÁ NEBO AMERICKÁ KRÁTKOSRSTÁ KOČKA, HAVANA BROWN, SIAMSKÁ, BARMSKÁ A RUSKÁ MODRÁ KOČKA.
      TÍMTO KŘÍŽENÍM A SELEKCÍ NA PONĚKUD ŠTÍHLEJŠÍ KOČKY SE TYP CORNISH REX V USA NAKONEC VYVINUL DO ŠTÍHLÉ A ÚTLÉ STAVBY TĚLA. POZDĚJI BYLY DO CHOVU ZAŘAZENY I DALŠÍ KOČKY ZCELA NEZNÁMÉHO PŮVODU, SPONTÁNNĚ NAROZENÉ SE ZVLNITOU SRSTÍ.
     NAVZDORY MALÉMU ZÁJMU, SE KTERÝM SE PANÍ ENNISMORE V POČÁTKU CHOVU CRX SETKALA, ZŮSTALO PLEMENO ZACHOVÁNO I VE VELKÉ BRITÁNII.
PO ROCE 1957 SE V ANGLII CHOVAL CRX, KTERÝ ZŮSTAL CO DO STAVBY TĚLA PONĚKUD MOHUTNĚJŠÍ NEŽ JEHO KOLEGOVÉ NA DRUHÉ STRANĚ OCEÁNU.
NA POČÁTKU 70. LET SE AMERICKÉ LINIE CORNISH REX DOSTALY ZPĚT DO EVROPY A DOŠLO KE SMÍŠENÍ EVROPSKÉHO A AMERICKÉHO TYPU.
     NA KONCI 60. LET BYL CORNISH REX OFICIÁLNĚ UZNÁN JAKO PLEMENO JAK VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH, TAK V ANGLII A V SOUČASNÉ DOBĚ JE UZNÁVÁN VŠEMI ZASTŘEŠUJÍCÍMI CHOVATELSKÝMI ORGANIZACEMI. LZE SE S NÍM SETKAT TÉMĚŘ VE VŠECH ZEMÍCH SVĚTA, V NICHŽ SE S OBLIBOU CHOVAJÍ KOČKY. DNES JIŽ JSOU STAVY CORNISH REXŮ DOSTATEČNĚ VELKÉ NA TO, ABY BYLA POPULACE TOHOTO PLEMENE UDRŽENA ZDRAVÁ.

 

© DD Design

NAVRCHOLU.cz